Zdrowa Mama to szczęśliwa rodzina!

Materiały promocyjne

Fundacja Unia Bracka oraz Stowarzyszenie Amazonek zapraszają na Piknik Zdrowotny z okazji Dnia Matki, który odbędzie się 25 maja w Centrum Handlowym Ruda Śląska Plaza.

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność wzrosła o około 4 – 5%.

W Polsce wyleczalność wszystkich nowotworów wynosi 40%, podczas gdy w USA – około 60%. W przypadku raka piersi przeżywalność jest tam również o wiele lepsza: w USA 70% kobiet chorych na nowotwór przeżywa 10 i 5 lat, a w Polsce tylko 40%. Rocznie choruje u nas na raka piersi około 10 000 kobiet, a około 5 000 umiera z powodu tej choroby. W krajach rozwiniętych jedna na dwanaście kobiet może zachorować na raka piersi, a jedna z dwudziestu z tego powodu umrze.

Stosunek umieralności do zachorowalności wynosi u nas 50%, a zatem jest znacznie wyższy w porównaniu do innych krajów wysokorozwiniętych, w których wynosi on 30%. Najlepszą wyleczalność stwierdzono w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i Skandynawii.

Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90 – 95 % zmian i – jak wynika z wieloletnich badań przesiewowych prowadzonych w krajach zachodnich – zastosowanie tej metody pozwala obniżyć śmiertelność kobiet z powodu raka piersi o 25 – 30%. Niestety, jedynie 20% Polek odpowiada na te zaproszenia, a część z nich nie kontynuuje badań w kolejnych latach. Najlepsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy kobiety pozostają w takim programie wiele lat.

Wśród przyczyn słabej zgłaszalności polskich kobiet na mammografię przesiewową wymienia się: lęk przed chorobą nowotworową i kojarzenie jej z „wyrokiem śmierci”, zbyt niską wiedzę na temat profilaktyki i możliwości skutecznego leczenia raka, lekceważenie swojego zdrowia oraz brak dobrych nawyków zdrowotnych – np. samokontroli piersi czy regularnego wykonywania mammografii. Wiele kobiet nie wie, że onkologia zrobiła ogromne postępy i obecnie wielu chorych na raka można wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie on wykryty wcześnie i od początku jest właściwie leczony. Głównym celem, który Fundacja stawia przed sobą organizując akcję „Zdrowa Mama to szczęśliwa rodzina”, jest zwiększenie świadomości mieszkanek aglomeracji śląskiej na temat raka piersi oraz znaczenia badań profilaktycznych, które odpowiednio wcześnie przeprowadzone często ratują życie. Należy przekazać wszystkim kobietom, że unikaniem badań profilaktycznych zaniedbują nie tylko swoje zdrowie, zagrażają również bezpiecznej przyszłości swoich rodzin!

25 maja, podczas Pikniku Zdrowotnego z okazji Dnia Matki na terenie parkingu Centrum Handlowego Ruda Śląska Plaza, zorganizowane zostaną następujące stanowiska:

 • Dla Pań
 1. MammobusKażda kobieta powyżej 50 roku życia, która w ciągu ostatnich 2 lat nie miała przeprowadzonego badania mammografii, będzie miała możliwość poddania się jej bezpłatnie. Rejestracja na badania rozpocznie się w dniu pikniku – wyniki badań wydawane będą w Przychodni Bielszowice Fundacji „Unia Bracka”.
 2. Namiot z badaniami USG piersiKażda kobieta pomiędzy 25 a 50 rokiem życia będzie mogła poddać się bezpłatnemu badaniu USG piersi oraz uzyskać konsultację lekarza.
 3. Dotknij piersiStanowisko, na którym nie tylko panie, ale także ich mężowie nauczą się w jaki sposób przeprowadzić samobadanie piersi oraz sprawdzić na specjalnie przygotowanym fantomie umiejętność wykrywania guzków piersi.
 4. Jak być piękną na co dzień z AvonemKażda z uczestniczek pikniku będzie mogła skorzystać z porady dotyczącej makijażu – zorganizowany zostanie również pokaz makijażu wieczorowego.
 5. Amazonki, PofamPorady i konsultacje dla osób lub bliskich osób, które zostały dotknięte problemem raka piersi.
 6. Stanowisko BiustynaSpecjalnie przeszkolona osoba, brafiterka, wyjaśni zainteresowanym paniom w jaki sposób dobrać odpowiednio dopasowaną do wielkości naszego biustu bieliznę. Uwaga! Olbrzymia ilość kobiet nosi źle dopasowane biustonosze, co ma bezpośredni wpływ na formę nie tylko naszych piersi, ale także kręgosłupa!
 • Dla Panów
 1. Badania profilaktyczne: pomiar ciśnienia, poziomu cukru oraz spirometriaPodczas gdy panie będą oczekiwać na badanie w mammobusie lub badanie USG, dla panów przygotowane zostało stanowisko bezpłatnych badań profilaktycznych mających na celu wykrycie takich schorzeń jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu oddechowego. Badaniu może poddać się każda zainteresowana osoba.
 • Dla maluchów
 1. Pierwsza pomocNauka udzielania pierwszej pomocy prowadzona przez wykwalifikowanych ratowników, skierowana szczególnie do najmłodszych. Możliwość obejrzenia karetki oraz przejścia krótkiego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wewnątrz Centrum Handlowego Ruda Śląska Plaza przygotowane zostaną również prelekcje:

 1. Samobadanie piersikiedy jest właściwy moment aby je rozpocząć, jak to robić, gdzie uzyskać poradę.
 2. Jak właściwie dbać o nasze piersidobór odpowiedniego rozmiaru bielizny to pierwszy krok do zdrowia.
 3. W każdym momencie być w 100% kobietą prezentacja działalności firmy Avon oraz pokaz makijażu.
 4. Zagrożenia związane z chorobą nowotworową oraz wsparcie dla osób nią dotkniętą prelekcja przygotowana przez psychoterapeutę specjalizującego się w pomocy osobom z problemem onkologicznym.

oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez ratowników Unia Bracka Sp. z o.o.

Komentarze