Magia piernika

fot. sxc.hu

To małe aromatyczne ciasteczko było wypiekane już przez średniowiecznych rzemieślników. Niegdyś jako symbol dobrobytu i luksusu, dziś kojarzy się przede wszystkim z Toruniem i Świętami Bożego Narodzenia. I choć toruńskie pierniki z pewnością są pyszne, my również możemy przygotować nie gorsze w swoim domu.

Mówi się, że robienie pierników to nie lada wyczyn. Istnieje wiele przepisów, a większość z nich nakazuje nam na przykład mozolnie mieszać piernikową masę czy trzymać zaczyn przez tydzień w lodówce, zanim przystąpimy do wypiekania. Oczywiście jeśli mamy nieskończenie wiele czasu, możemy wybrać któryś z nich, ja jednak chciałabym zaproponować przepis, z którego możemy skorzystać nawet parę dni przed Wigilią.

Do ciasta będą potrzebne następujące składniki: 200 g masła, 200 g cukru, 2 jaja, pół szklanki płynnego miodu, otarta skórka z cytryny, ok. 600 g mąki, dwie łyżeczki sody oczyszczonej oraz 2 łyżki gotowej przyprawy do pierników. Taką przyprawę możemy też wykonać sami z utłuczonych lub zmielonych goździków, gałki muszkatołowej, imbiru i cynamonu. Proporcje zależą tu tylko i wyłącznie od naszych upodobań.

Masło z cukrem ubijamy mikserem tak, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Dodajemy jaja, miód i skórkę z cytryny. Mąkę z proszkiem mieszamy z przyprawami, dodajemy do masy maślanej i szybko mieszamy ciasto tylko do momentu połączenia wszystkich składników (jeśli będziemy mieszać zbyt długo, ciasto będzie twarde). Następnie wkładamy masę do lodówki na godzinę, aby stwardniało. Zawsze robię ciasto wieczorem i zostawiam je na noc w lodówce.

Po wyciągnięciu z lodówki rozwałkowujemy ciasto na cienkie placki i wykrawamy foremkami ciastka. Układamy na blasze podsypanej mąką i pieczemy około 15 minut w temperaturze 180°C.

Po wystygnięciu dekorujemy: lukrem, czekoladą, bakaliami, kokosem, kolorową posypką. Ozdobione pierniki wkładamy do metalowej puszki lub zamykanego pudełka. Jeśli będą twarde, można wrzucić ćwiartkę jabłka do pojemnika, w którym je przechowujemy.

Przygotowane przez nas pierniki są wspaniałą ozdobą świątecznego stołu i miłym upominkiem dla rodziny lub znajomych. Nie wymagają zbyt dużo pracy i są wyśmienite, a schowane w szczelnie zamkniętym pudełku mogą przetrwać nawet kilka miesięcy.

Komentarze