Miasto w obiektywie. Zdjęcia Marioli Kapuściok

fot. Mariola Kapuściok

Niezwykłe spojrzenia na zwykłe miejsca w naszym mieście. Zdjęcia wybrane przez samą autorkę.

Fotografią zajmuję się od dawna. Zaczęło się w liceum. Moja przyjaciółka Mariola gdzieś znalazła informację o kółku fotograficznym w Młodzieżowym Domu Kultury. Wtedy te zajęcia odbywały się w pięknym budynku przy urzędzie miasta.

Ten bardzo długi, niespieszny spacer fotograficzną drogą pozwolił mi spotkać się z kilkoma wyróżnieniami w konkursach i dwiema indywidualnymi wystawami. Jeżeli ktoś chciałby spotkać mnie spacerującą po bezkresach fotografii, to zapraszam na moją facebookową stronę Mariola Kapuściok Fotografia.

„Eksploracja na polu fotograficznym. Szukanie tematów, technik, aby poznawać, doświadczać, uczyć się nowego” – to moje fotograficzne motto. Od kilku lat bardziej niż na cokolwiek innego kieruję swoje uzbrojone w obiektyw oko na Mysłowice. Chyba z całkiem niezłym skutkiem.

fot. Mariola Kapuściok

Z ukrycia. Mysłowicki rynek.

fot. Mariola Kapuściok

Ten ciekawy witraż, przedstawiający górniczą lampkę, znajduje się w jednym z mysłowickich kościołów.

fot. Mariola Kapuściok

fot. Mariola Kapuściok

W zaokrągleniu. Mysłowicka poczta.

fot. Mariola Kapuściok

Secesyjne rzeźby na budynkach z całą swoją bogatą ornamentyką, z wijącymi się miękko kłączami roślin, głowami kobiet w długich falujących włosach, wywołują u mnie stan pewnej błogości. Jakiejś tęsknoty. Współczesne budowle, które niejednokrotnie pewnie mogą stanowić rzeźbę same w sobie, przy licznych i ostrych załamaniach dużych płaszczyzn, są dla mnie surowe, zimne, nieprzyjazne. Choć są przy tym, a może przez to, również i piękne. Ale tylko niektóre. Mysłowice i ich secesyjny detal.

fot. Mariola Kapuściok

Zdjęcie będące również plakatem zapowiadającym wystawę „Mysłowice nieobiektywne”.

fot. Mariola Kapuściok

fot. Mariola Kapuściok

Nowa (1864 r.) część cmentarza żydowskiego w dzielnicy Piasek. Ostatni pochówek przed zakazem grzebania zmarłych w tym miejscu miał miejsce w 1963 r. Do najbardziej znanych osób spoczywających na tym kirkucie należą m.in. Löbel Danziger – współwłaściciel kopalni Mysłowice, dr Jackob Lustig – lekarz, członek rady miasta, autor pierwszej monografii Mysłowic oraz Max Weichmann – dyrektor mysłowickiej stacji emigracyjnej. Krótko trwała pamięć o tym miejscu i jego rewitalizacja. Cmentarz znów popada w zapomnienie. Ale jak będzie się o nim przypominać, to jest nadzieja, że to, jak i jeszcze wiele innych ważnych historycznie miejsc w moim mieście, będzie żyć.

fot. Mariola Kapuściok

Bo brakuje mi kolorów. A tego jednego szczególnie. Ten lubiany przeze mnie efekt uzyskałam za pomocą obiektywu. I jeszcze budynek. Obecnie znajduje się w nim urząd stanu cywilnego.

fot. Mariola Kapuściok

Komentarze