Świąteczne jarmarki w Polsce i Europie

fot. Flickr

Aby jeszcze mocniej poczuć klimat nadchodzącego Bożego Narodzenia, warto odwiedzić chociaż jeden świąteczny jarmark. Wydarzenia te od niedawna cieszą się ogromną popularnością w naszych stronach, chociaż ich tradycja wywodzi się ze średniowiecza. Pierwszy wiedeński jarmark datowany jest na 1294 r.

Dziś z jarmarkami bożonarodzeniowymi można spotkać się w wielu krajach. Do największych i najpiękniejszych należą te z Berlina, Wiednia, Frankfurtu, Augsburga czy Pragi. Zazwyczaj mają one miejsce na ulicach i placach starych części miast, gdzie pojawiają się liczne, kolorowe stragany, a na nich m.in. ozdoby świąteczne, zabawki, książki, rękodzieło czy lokalne pyszności. Będąc na bożonarodzeniowym jarmarku trzeba spróbować np. kandyzowanych migdałów, świątecznych ciasteczek, pieczonej kiełbasy czy napić się popularnego grzanego wina. Jarmarki to także okazja, aby poczuć prawdziwą atmosferę i magię świąt. W wielu miastach Europy w ich trakcie organizowany jest szereg imprez towarzyszących, które przyciągają nie tylko miejscowych, ale i rzesze turystów. Mają miejsce koncerty, przedstawienia i prezentacje szopek bożonarodzeniowych.

Mający już 700-letnią tradycję wiedeński jarmark odbywa się na placu pod ratuszem i co roku przyciąga około 3 mln odwiedzających zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Trwa od połowy listopada aż do samych świąt. Znajdziemy na nim aż 151 świątecznych stoisk. Kiermasz na Rathausplatz to największy, ale nie jedyny jarmark adwentowy w Wiedniu. Przed Bożym Narodzeniem w całym mieście można spotkać rozświetlone drewniane chatki pełne świątecznych specjałów.

Polska może być dumna z krakowskich targów bożonarodzeniowych, które znalazły się w tegorocznym rankingu 10 najlepszych na świecie według CNN. Organizowane na Rynku Głównym targi są „spełnieniem marzeń o białym Bożym Narodzeniu” – tak twierdzą amerykańscy dziennikarze. Ich zaletą jest również to, że są tanie, a dużo bardziej atrakcyjne od zakupów w centrach handlowych lub przez internet. Krakowskie targi to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Przyjeżdżają tam kupcy z całej Polski, a także Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. W zeszłym roku największą atrakcją było studio nagraniowe, w którym każdy mógł zaśpiewać oraz nagrać polskie kolędy i pastorałki.

Z kolei najpopularniejszy śląski jarmark odbywa się na katowickim rynku. Tutaj również można spotkać zagranicznych kupców i turystów, kupić świąteczne prezenty i ozdoby, a także posmakować tradycyjnych specjałów. W tym roku rozbudowano strefę gastronomiczną: można spróbować aromatycznego grzanego wina lub piwa, miodów pitnych i nalewek oraz wyśmienitych alzackich podpłomyków wypiekanych na miejscu czy tradycyjnej pajdy chleba grillowanej na wiejskim wozie podawanej ze smalcem i dodatkami, a także smażonej ryby oraz potraw z grilla.

Kiermasz w Katowicach możecie odwiedzać do 23, a w Krakowie aż do 26 grudnia.

Komentarze