Nowe życie „Znicza”. 13 października otwarcie filii MOK w Brzezince

Nowe życie „Znicza”. 13 października otwarcie filii MOK w Brzezince

Po trwającej niemal rok termomodernizacji i remoncie wnętrz Mysłowicki Ośrodek Kultury w Brzezince, czyli dawne kino Znicz, znów otworzy się dla mieszkańców. Uroczyste otwarcie jest zaplanowane na sobotę 13 października.

Kino Znicz powstało w 1962 r. i choć przez wiele lat było ważnym ośrodkiem kulturalnym dla południowych dzielnic Mysłowic, z biegiem czasu zostało przez miasto zapomniane, a pogarszający się stan budynku zmusił MOK do sukcesywnego zawężania jego oferty. Teraz jednak wszystko się zmieniło. Magistrat pozyskał środki unijne na termomodernizację placówki. Prace ruszyły we wrześniu ubiegłego roku i niedawno się zakończyły. Wszystko kosztowało ponad 1,5 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania.

W ciągu minionego roku obiekt doczekał się docieplenia ścian i dachu, wymiany drzwi i okien, przebudowy kotłowni i remontu sanitariatów. Ponadto na elewacji zamontowana została nowa instalacja elektryczna, odgromowa oraz system podgrzewania rynien i spustów rynnowych, a drenaż wód gruntowych odwodnił fundamenty.

Dodatkowe 70 tys. zł urząd miasta przeznaczył na remont wnętrz budynku. – W większości wykonaliśmy go własnymi siłami. Dzięki zaangażowaniu pracowników MOK za tę kwotę udało się odnowić pomieszczenia biurowe, sale, w których odbywają się zajęcia, a także mały i duży hol – relacjonuje Łukasz Prajer z MOK.

W sobotę 13 października MOK zaprosi mysłowiczan na inaugurację nowej ery w działalności placówki. Program artystyczny zaplanowany na ten dzień ma być zapowiedzią głównego nurtu działań realizowanych w filii w Brzezince. – Na scenie zaprezentuje się Kinga Ursoń, jedna z najzdolniejszych wykonawczyń poezji śpiewanej na Śląsku, zdobywczyni wielu nagród, na co dzień aktorka teatru Podtekst. Przy fortepianie będzie jej towarzyszył mysłowicki pianista Piotr Nowatkowski – mówi Łukasz Prajer. Występ Kingi będzie stanowił intro do głównego wydarzenia: projekcji filmu „Brzdąc” z Charliem Chaplinem w roli głównej, do którego muzykę na żywo zagra zespół Czerwie. – Wybór filmu nie jest przypadkowy. Wydarzenie przywoła ducha starego kina w najlepszym wydaniu. Autorskie dzieło Charlie Chaplina, który nie tylko gra w nim główną rolę, ale także odpowiada za scenariusz i reżyserię, to komediodramat z 1921 r. opowiadający historię niezwykłej więzi dwóch samotnych istot: włóczęgi i małego dziecka – dodaje Prajer.

Uroczyste otwarcie dawnego „Znicza” rozpocznie się o godz. 17. Wstęp na wydarzenie jest oczywiście bezpłatny. Jak zapowiada Łukasz Prajer, będzie to doskonała okazja do zapoznania się z wizją działalności brzezińskiej filii MOK, która ma funkcjonować jako kinoteatr. – Kino i teatr są wpisane w tradycję tego miejsca. Chcemy kontynuować rozpoczęte w przeszłości działania, rozwijać je, zwiększać grupę odbiorców, zaprosić do ścisłej współpracy twórców i animatorów – wylicza.

Plakat MOK

Zdjęcie: Rafał Przennak

Komentarze