W sobotę na rynku Dzień Seniora po raz drugi

Plakat promujący wydarzenie

19 maja na mysłowickim rynku już drugi raz obchodzić będziemy Dzień Seniora. Podobnie jak w poprzednim roku święto osób starszych organizuje miasto, Mysłowicka Rada Seniorów i Mysłowicki Ośrodek Kultury. Atrakcją imprezy będzie niewątpliwie zlot zabytkowych pojazdów Classic Mania Night.

Od godz. 15 mieszkańcy powyżej 60. roku życia będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru oraz wykonać spirometrię. Z myślą o bezpieczeństwie seniorów przeprowadzony zostanie pokaz samoobrony, swoją radą służyć będą także pracownicykomendy miejskiej policji, straży miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej. Informacji związanych z bezpieczeństwem konsumentów udzielać będzie miejski rzecznik konsumentów. Darmowe konsultacje trenerskie i żywieniowe oraz bezpłatną analizę składu ciała wykonywać będzie natomiast Gym & Fitness Maximus Mysłowice. Seniorzy otrzymają „Koperty życia” i „Paszporty dla zdrowia seniora”.

Mysłowickie senioralne święto ma integrować osoby starsze, zachęcać do wspólnego spędzenia czasu i zawierania znajomości, ale również łączyć pokolenia. Solidarność międzypokoleniowa, po raz kolejny, jest głównym założeniem imprezy. Zaplanowano m.in. wspólny występ uczennic Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego oraz słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Ignatianum. Seniorki będą miały okazję uczestniczyć w pokazie fryzur i makijażu przygotowanym przez uczniów CKZiU. Podobnie jak rok temu w obchody Dnia Seniora włączyli się członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy m.in. będą udzielali porad informatycznych związanych z korzystaniem ze smartfonów, laptopów i tabletów oraz wytłumaczą, jak obsługiwać pocztę elektroniczną i zrobić selfie. Seniorzy zrewanżują się młodzieży nauką gry w cymbergaja. Najmłodsi będą mogli korzystać z darmowych zjazdów na tzw. dmuchańcu.

Największą atrakcją imprezy będzie zlot pojazdów zabytkowych Classic Mania Night (tu więcej na ten temat). Stare samochody będą zapewne znakomitym tłem do wspomnień i zdjęć. Organizatorzy chcą podkreślić szczególne walory święta seniorów i zapraszają, by wszyscy uczestnicy zjawili się na rynku w barwnych przebraniach retro. – Zapraszamy wszystkich, a szczególnie osoby rzadko wychodzące z domów – mówi Antoni Lasota, przewodniczący Mysłowickiej Rady Seniorów. – Mamy okazję, by wesoło i pożytecznie spędzić ze sobą sobotnie popołudnie. Będziemy słuchać piosenek sprzed ponad 40. lat, tańczyć, rozmawiać i godać. Zrobimy sobie badania za darmo i zadbamy o urodę, a przede wszystkim poćwiczymy bezpieczne zachowania – dodaje.

Organizatorzy zachęcają: bądźmy razem w klimatach utworów lat 70. ubiegłego wieku. Programy artystyczne dla seniorów i seniorek prezentować będą na scenie m.in. uczniowie mysłowickich przedszkoli i szkół, a także chóry. Prace plastyczne wystawią pensjonariusze dziennych domów opieki społecznej i pomocy oraz członkowie klubów seniora MOK. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami, np. na anegdotę po ślonsku, taniec i najbardziej pomysłowe przebranie.

Podczas Dnia Seniora ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Przychodnia przyjazna seniorom”, a jego laureaci uhonorowani.

Plakat promujący wydarzeniePlakat promujący wydarzenie

Nadesłano: UM
Komentarze