Miasto zaleca się do turystów

Plakat promujący wydarzenie

Tłumy krakusów na Promenadzie, tętniący życiem Trójkąt Trzech Cesarzy. Kolorowo, głośno i w wielu językach. Tak z dużą dozą prawdopodobieństwa można sobie wyobrazić weekend w Mysłowicach przed pierwszą wojną światową. Aby wskrzesić przedwojenny blask naszego miasta, grupa pasjonatów postanowiła powołać do życia Lokalną Organizację Turystyczną. Pierwszym przedsięwzięciem jej inicjatorów i miejskiego samorządu jest powitanie jesieni w ramach „Mysłowickich zaLOTów”.

Choć formalnie jeszcze nie jest zarejestrowana, już zaczyna działać. Mysłowicka Lokalna Organizacja Turystyczna to jeden z tych projektów, który gromadzi rzesze sceptyków lub co najmniej wątpiących w powodzenie przedsięwzięcia. No bo jakże to? Mysłowice, miasto powszechnie kojarzone z tradycją górniczą, w ostatnich latach z alternatywną muzyką, teraz ma być promowane jako destynacja turystyczna? – Mysłowice to miasto kipiące wręcz od śladów historii. To był ważny ośrodek na szlaku wielu podróży. Jedni przyjeżdżali tutaj, by udać się do Ameryki, wsiadając w pociąg na słynnej stacji emigracyjnej Myslowitz, inni odwiedzali miasto, by pospacerować po pięknej Promenadzie, a byli też tacy, którzy przyjeżdżali pohandlować – opowiada Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Pomysł stworzenia LOT powstał, gdy przy jednym stole usiedli przedstawiciele mysłowickiej Fundacji Wielogłosu, restauracji Biała Gruba, magistratu i Mysłowickiego Ośrodka Kultury. – Odwiedzają nas różni goście z całej południowej Polski, od Cieszyna, Krakowa, po Częstochowę. Jest dokładnie tak, jak było ponad 100 lat temu. Gastroturyści byli inspiracją do odkurzenia tego, o czym od lat mówią pasjonaci z Mysłowickiego Detektywa Historycznego – tłumaczy Łukasz Jurkiewicz z mysłowickiej restauracji Biała Gruba.

LOT to stowarzyszenie, w skład którego wejdą osoby prawne i fizyczne mające jeden wspólny cel: przywrócić Mysłowice jako cel podróży. „Mysłowickie zaLOTy” to impreza, na której zostaną zaprezentowane cele i możliwości organizacji oraz nasze miasto jako lokalna destynacja turystyczna. – Na gości ZaLOTów czekać będą liczne atrakcje. Osią spotkania przed ratuszem będzie rodzinny piknik. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i fanów nowoczesnej kuchni śląskiej. Zaprezentują się lokalne organizacje pozarządowe, a Mysłowicki Detektyw Historyczny wyposaży turystów w niezbędną wiedzę na temat atrakcji historycznych miasta. Na koniec zagra bluesowa grupa GalHan, a dzień zwieńczy plenerowy pokaz filmu. Zapraszamy gości z Mysłowic i spoza miasta. Liczymy, że nasi mieszkańcy i tutejsze organizacje włączą się w działalność mysłowickiego LOT – mówi Martyna Jarząb z Fundacji Wielogłosu.

„Mysłowickie zaLOTy” odbędą się w sobotę 30 września przed mysłowickim ratuszem przy ul. Powstańców 1. Początek imprezy o godz. 12. Wstęp wolny.

Plakat promujący wydarzenie

Nadesłano: UM
Komentarze