Teatr Reduta Śląska na deskach MOK

Plakat MOK

Trwa cykl wydarzeń teatralnych w brzezińskiej filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Za nami m.in. spektakl „Wiech – koń by się uśmiał” Teatru Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, monodram „Jarosław Ocalony” czy cieszące się ogromną popularnością przedstawienie „Cukier Stanik”. 2 kwietnia na deskach MOK zobaczymy natomiast spektakl „Stary klamor w dziadkowym szranku”.

Sztuka chorzowskiego Teatru Reduta Śląska to historia wielopokoleniowej rodziny Ślązaków mieszkających w Chorzowie. Bardzo ciekawym i podbudowującym realizm smaczkiem w scenariuszu jest to, że za podstawę do napisania utworu posłużyły refleksje członków zespołu. Spektakl działającego przy Chorzowskim Centrum Kultury amatorskiego teatru Reduta Śląska został zainspirowany książką „Drach” Szczepana Twardocha. Reżyserem przedstawienia jest Iwona Woźniak, natomiast twórcami scenariusza Joanna Sodzawiczny i Sandra Staletowicz.

Reduta Śląska to najstarszy teatr w regionie i jeden ze starszych w Polsce – powstał 3 września 1933 r. Najważniejszym założeniem od początku jego istnienia było krzewienie języka polskiego. Drugim ważnym celem było wychowanie estetyczne środowiska, do którego nie docierał jeszcze teatr zawodowy ze swoimi sztukami.

W Reducie Śląskiej aktorami były osoby różnych profesji. Do realizacji swych przedsięwzięć teatr angażował fachowców: reżyserów, choreografów, scenografów czy muzyków, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą mogli pomóc w realizacji spektakli. W latach 1933-1939 Reduta Śląska zagrała 29 premier, w latach 1945-1995 było ich około 80. W marcu 2012 r. w Chorzowskim Centrum Kultury teatr wznowił spotkania, a od września 2012 r. działa jako sekcja instytucji.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7 oraz Laryskiej 5, a także na stronie internetowej www.kupbilecik.pl.

Nadesłano: MOK
Komentarze