Wielki jubileusz: Hejnał śpiewa już 70 lat

fot. UM

Chór męski Hejnał obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbył się jubileuszowy koncert, na którym śpiewacy zaprezentowali kilkanaście utworów starszych i nowszych. Wystąpili też uczniowie Zygmunta Zgrai w minikoncercie harmonijkowym.

Jubileusz to okazja do życzeń, ale i nagradzania – druhowie śpiewacy otrzymali Złote honorowe odznaki z liściem laurowym i Brązowe odznaki honorowe wręczone przez prezes mysłowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Stefanię Adamik.

Hejnał rozpoczął działalność w 1947 r. Wtedy był jeszcze Towarzystwem Śpiewaczym Hejnał, a śpiewało w jego szeregach prawie 70 chórzystów. W tym jubileuszowym roku jest ich mniej, bo tylko 13 stałych i dwóch występujących gościnnie śpiewaków. Ćwiczą w janowskiej Szkole Podstawowej nr 3 i zapraszają wszystkich chętnych mężczyzn do wspólnego śpiewania i zasilania szeregów Hejnału, by mógł dalej trwać i działać.

W ciągu tych 70 lat chór prowadzili: Leon Gabryś – od początku do 1953 r., Alojzy Bara w latach 1953-1998, następnie przez rok chórowi szefowała Stefania Adamik, by kolejny raz przekazać dyrygenturę Alojzemu Barze do 2013 r. Teraz chórzyści ćwiczą i śpiewają pod okiem Korneliusza Myszora.

Nadesłano: UM
Komentarze