Piotr Bukartyk to fatalny przykład dla młodzieży

fot. wydawnictwo Bukowy Las

22 listopada będzie miała premierę autobiografia Piotra Bukartyka, mistrza słowa i rymu, niepoprawnego romantyka, grajka i błazna, który od prawie 40 lat układa piosenki. Będzie nosiła tytuł „Fatalny przykład dla młodzieży”. Autor od ponad dekady nie przesypia nocy z czwartku na piątek, by rano jako gość redaktora Manna bawić i wzruszać słuchaczy radiowej Trójki.

Urodził się w 1964 r. w Zielonej Górze. Wychował w Gorzowie Wielkopolskim. Próbował studiować kulturoznawstwo na kilku uczelniach, ale jego wizja życiorysu Olivera Cromwella w wersji Hana Solo nie przekonywała wykładowców i egzaminatorów. Zrezygnował więc z kariery naukowej i został grajkiem. Wygrał niemal wszystkie konkursy na piosenki z tekstem włącznie z Kabaretonem w Opolu, na który trafił zupełnie przypadkowo. Napisał ponad 500 utworów i nagrał osiem płyt. Ponieważ nie wszystkie okazały się finansowym sukcesem, próbował zarabiać na życie w możliwie najbliższy mu sposób. Wykreował lokalną odmianę łysego Vana Morrisona na deskach teatru Rampa, pisał kobiece opowiadania do gazet jako tajemnicza Mariola i prowadził program telewizyjny „Powrót bardów”. Kiedy było naprawdę źle, dorabiał jako pomoc dentystyczna, sprzedawca przemycanych papierosów i wędzonych śledzi oraz konferansjer imprez masowych.

Kilkanaście lat temu zadomowił się w radiowej Trójce u boku Wojciecha Manna. Od tego czasu co tydzień z czwartku na piątek pisze piosenkę-felieton, którą wykonuje z gitarą w porannej audycji. Jest stałym gościem Przystanku Woodstock, gdzie z Jurkiem Owsiakiem i tłumem młodych ludzi na scenie kończy festiwal swoją piosenką-hymnem „Z tylu chmur”. Jego teksty wziął na warsztat Jerzy Satanowski, tworząc muzyczny spektakl „Kaszana zdalnie sterowana” z udziałem takich wybitnych aktorów, jak m. in. Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Dorota Osińska i Artur Barciś. Utwory Bukartyka chętnie wykonują Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Grażyna Łobaszewska czy Marek Dyjak.

Jak sam artysta mówi o sobie w książce „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży”, jest dziś tym, kim jest, dzięki temu, że spotkał na swojej drodze takich mistrzów, jak Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Andrzej Waligórski, Jan Wołek i Wojciech Belon. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Bukowy Las. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

fot. wydawnictwo Bukowy Las

Nadesłano: Mystic Production
Komentarze