Piotr Bukartyk to fatalny przykład dla młodzieży

fot. wydawnictwo Bukowy Las
Okładka książki „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży” fot. wydawnictwo Bukowy Las

22 listopada będzie miała premierę autobiografia Piotra Bukartyka, mistrza słowa i rymu, niepoprawnego romantyka, grajka i błazna, który od prawie 40 lat układa piosenki. Będzie nosiła tytuł „Fatalny przykład dla młodzieży”. Autor od ponad dekady nie przesypia nocy z czwartku na piątek, by rano jako gość redaktora Manna bawić i wzruszać słuchaczy radiowej Trójki.

Urodził się w 1964 r. w Zielonej Górze. Wychował w Gorzowie Wielkopolskim. Próbował studiować kulturoznawstwo na kilku uczelniach, ale jego wizja życiorysu Olivera Cromwella w wersji Hana Solo nie przekonywała wykładowców i egzaminatorów. Zrezygnował więc z kariery naukowej i został grajkiem. Wygrał niemal wszystkie konkursy na piosenki z tekstem włącznie z Kabaretonem w Opolu, na który trafił zupełnie przypadkowo. Napisał ponad 500 utworów i nagrał osiem płyt. Ponieważ nie wszystkie okazały się finansowym sukcesem, próbował zarabiać na życie w możliwie najbliższy mu sposób. Wykreował lokalną odmianę łysego Vana Morrisona na deskach teatru Rampa, pisał kobiece opowiadania do gazet jako tajemnicza Mariola i prowadził program telewizyjny „Powrót bardów”. Kiedy było naprawdę źle, dorabiał jako pomoc dentystyczna, sprzedawca przemycanych papierosów i wędzonych śledzi oraz konferansjer imprez masowych.

Kilkanaście lat temu zadomowił się w radiowej Trójce u boku Wojciecha Manna. Od tego czasu co tydzień z czwartku na piątek pisze piosenkę-felieton, którą wykonuje z gitarą w porannej audycji. Jest stałym gościem Przystanku Woodstock, gdzie z Jurkiem Owsiakiem i tłumem młodych ludzi na scenie kończy festiwal swoją piosenką-hymnem „Z tylu chmur”. Jego teksty wziął na warsztat Jerzy Satanowski, tworząc muzyczny spektakl „Kaszana zdalnie sterowana” z udziałem takich wybitnych aktorów, jak m. in. Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Dorota Osińska i Artur Barciś. Utwory Bukartyka chętnie wykonują Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Grażyna Łobaszewska czy Marek Dyjak.

Jak sam artysta mówi o sobie w książce „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży”, jest dziś tym, kim jest, dzięki temu, że spotkał na swojej drodze takich mistrzów, jak Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Andrzej Waligórski, Jan Wołek i Wojciech Belon. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Bukowy Las. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

fot. wydawnictwo Bukowy Las

Nadesłano: Mystic Production
Komentarze