W Quick Parku stanie kulturalna ławka

fot. unsplash

Bookcrossingowa akcja już niebawem zawita do mysłowickiego centrum handlowego. Książki w bibliotece bez zobowiązań będzie mógł pożyczyć każdy mieszkaniec. Jednak żeby idea się powiodła, potrzebne jest wsparcie. Czy mysłowiczanie uwolnią swoje książki?

W centrum handlowym Quick Park urząd miasta planuje umieścić „kulturalną ławkę”, czyli miejsce, gdzie znajdziemy książki do wypożyczenia. Sporą ich część zapewni Miejska Biblioteka Publiczna, lecz każdy chętny miłośnik literatury także może podzielić się swoimi zbiorami. Wystarczy, że przyniesie je do jednej z filii biblioteki. Książki powinny być w dobrym stanie, ponieważ przed nimi długa droga. – Takie akcje nie istnieją bez zaangażowania mieszkańców. Bez nich nie ma sensu tego robić. Dlatego sądzimy, że niejeden mysłowiczanin chciałby podzielić się swoimi zbiorami, a w zamian móc przeczytać coś innego – mówi Iwona Nowak, dyrektor kancelarii prezydenta.

Idea bookcrossingu staje się coraz bardziej popularna i przyciąga do siebie rzesze sympatyków. Książki są pozostawiane nie tylko w miejscach publicznych, ale także na specjalnie do tego celu stworzonych półkach. To takie biblioteki bez siedziby, kart bibliotecznych i pracowników. Dzięki temu książkę może nieodpłatnie przeczytać kolejna osoba i ponownie przekazać ją dalej. „Jeśli kochasz książki, pozwól im odejść” – tak bookcrossing reklamował „The New York Times”. Bo żeby uwolnić książkę, trzeba mieć gest.

Akcja jest bardzo ciekawa, ponieważ dodatkowo można śledzić drogę swojej książki. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.bookcrossing.pl i dodać książkę do bazy. Tak można otrzymać dla niej unikalny numer BID, który później pozwala śledzić trasę, jaką przeszła, i dołączyć ją do globalnego systemu monitoringu.

Tutaj znajdziecie adresy mysłowickich bibliotek, do których można dostarczyć swoje książki.

Komentarze