„aMOK literacki”: czytamy Leśmiana

Plakat MOK
Plakat MOK

Zbliża się kolejny wieczór z literaturą w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Marcowa edycja „aMOKu literackiego” poszerza formułę cyklu o wspólne czytanie i interpretowanie tekstów literackich. Pierwszym z nich będzie „Pan Błyszczyński” Bolesława Leśmiana, o którym porozmawiamy 14 marca o godz. 18 w galerii M2 przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Wspólne czytanie jest otwarte dla każdego. – Do udziału w leśmianowskim „aMOKu…” zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza tych, dla których ważne jest czytanie poezji oraz jej interpretowanie. Podstawowe pytanie nie brzmi bowiem „co autor miał na myśli?”, lecz co tekst „robi” z czytelnikiem i jak zmienia jego życie. Bo literatura z życiem wiąże się najściślej – mówi Artur Madaliński, dyrektor MOK.

Pierwsze czytanie w ramach „aMOKu literackiego” poświęcamy Bolesławowi Leśmianowi, w tym roku obchodzimy wszak 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci wielkiego poety. To znakomita okazja, by wrócić do tej niełatwej, ale niezwykle oryginalnej i nowatorskiej poezji. Będziemy czytać poemat „Pan Błyszczyński”, jeden z najciekawszych tekstów, jaki wyszedł spod pióra autora „Łąki”.

W leśmianowskim „aMOKu…” będziemy gościć Alicję Zdziechiewicz, doktor nauk humanistycznych i literaturoznawczynię, autorkę m.in. książek „O czym nie mówią nam poloniści” i „Paryżanin na Śląsku, czyli Aleksander Dumas o Mysłowicach”. Na co dzień pani Alicja uczy języka polskiego i wiedzy o kulturze w II Liceum Ogólnokształcącym. Tropi zagadki literackie i ciekawostki biograficzne. 14 marca opowie o związkach Leśmiana z kobietami i jego żywocie pośmiertnym.

Spotkanie, wraz z Alicją Zdziechiewicz, poprowadzi dyrektor MOK dr Artur Madaliński, literaturoznawca, krytyk literacki i publicysta, który zajmuje się literaturą XX w., współczesną prozą polską i melancholią. Artur Madaliński jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Znak”, autorem wielu esejów i tekstów krytycznych publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Kontekstach”, „Polityce”, „FA-arcie”, „Kresach”, „Pograniczach”.

Nadesłano: MOK
Komentarze