Światowy Dzień Książki 2014

fot. ARAmedia

„Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier, na jeden żywot jest skazany” – Józef Czechowicz.

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki. Jest to święto nie tylko dla miłośników literatury, ale również dla tych, którzy swoją przygodę z książkami dopiero rozpoczynają.

Dzień ten został w 1995 roku ustanowiony przez UNESCO jako moment, w którym w szczególny sposób promuje się czytelnictwo, edytorstwo, ale również, o czym w dzisiejszych czasach często zapominamy, ochronę własności intelektualnej.

Pomysł ten narodził się w Katalonii w 1926 roku, a jego prekursorem jest Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia został ustanowiony świętem narodowym i powiązany z dniem patrona Katalonii – świętym Jerzym. Zgodnie z tradycją obdarowywano wtedy kobiety czerwonymi różami, a one z czasem, w dowód wdzięczności, zaczęły kupować mężczyznom książki.  Mało kto wie, że data ta mówi również o śmierci wielu wybitnych autorów, takich jak Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Inca Garcilaso.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach z okazji Światowego Dnia Książki postanowiła zorganizować happening „Głośno o książkach”. Impreza będzie miała miejsce na terenie ronda im. generała Jerzego Ziętka w Katowicach 23 kwietnia w godzinach 15-17. W trakcie tego spotkania można będzie przeczytać na głos fragmenty wybranych przez siebie książek, które uczestnicy otrzymają w prezencie. Zgodnie z tradycją każdy, kto pojawi się w pobliżu ronda, otrzyma czerwoną różę. Jest to wspaniała okazja do dyskusji o książkach i czytelnictwie.

A teraz kilka ogłoszeń, które mogą być dla was istotne:

  • Empik zorganizował promocję, w której do 25 kwietnia za trzy książki zapłacimy jak za dwie. To nie lada gratka dla moli książkowych!
  • W księgarniach Świat Książki do 27 kwietnia przy zakupie powyżej 49 zł dostaniecie unikatową torbę z napisem „Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki”.
  • Księgarnie Matras oferują rabat 25% i więcej na wszystkie książki, a kto pokusi się o napisanie recenzji, może liczyć na dodatkowy 5-procentowy rabat. Podobnie jak Empik, również Matras proponuje 3 książki w cenie 2.
Komentarze