Zapraszamy do podziemi – recenzja

fot. Portal Games

Zapraszamy do podziemi powita nas chłodem lochów i ziejącym ogniem potworem. To świetna gra, w której musimy wystawić do wiatru naszych współtowarzyszy. Sprawić, by zaginęli w lochu. Ryzyko, blef, strategia. Jest tu wszystko, co każdy gracz lubi najbardziej.

To gra karciana oparta o mechanikę „push you luck”, w której gracze wspólnie szykują się do wyprawy w tytułowe lochy. W swojej turze gracz dobiera kartę potwora z wierzchu talii i decyduje, czy dokłada ją do podziemi, czy też odrzuca ją, lecz tym samym niszczy jeden z żetonów ekwipunku bohatera.

Zależnie od liczby graczy zobaczymy inną liczbę kart w podziemiach. Na cztery osoby mniej więcej co czwartą, na dwie – co drugą. Mniej więcej, bo niektórych nie dołożymy, odbierając sprzęt. Na dwie osoby gra z definicji mi się nie podoba, ale jest największa kontrola. Wersje trzy- i czteroosobowe są moim zdaniem tak samo dobre – jest miejsce na blef i kalkulację.

Właśnie – blef. Tutaj polega to na tym, że dokładamy potwora i gramy twardziela, że naprawdę chcemy wejść do lochu. Wycofując się w odpowiednim momencie, zostawiamy przeciwnika bez lancy, ale za to ze smokiem w lochu. W drugą stronę jest trudniej – dokładanie niegroźnych goblinów i udawanie przestrachu nie jest takie proste. Jak w każdej dobrej grze blefu w trakcie rozgrywki trzeba zablefować raz albo dwa razy, ale za to skutecznie.

Gracz, który ostatni spasował, musi wejść do podziemi, mając do dyspozycji pozostawiony mu przez resztę ekwipunek, mając nadzieję, że nie stanie mu się żadna krzywda.

Zapraszamy do podziemi to świetna gra dla lubiących nieco pomyśleć, ale lubiących też element nieprzewidywalności powodowany blefem. Szybkie, interesujące partie, proste zasady, ładna oprawa graficzna – tę grę naprawdę warto mieć w kolekcji. Portal zdecydowanie podjął dobrą decyzję o wydaniu gry w Polsce. Zaprawdę powiadam: warto się ośmielić.

Liczba graczy: 2-4 osób

Wiek: od 10  lat

Przewidywany czas rozgrywki: ok. 30-60 minut

Wydawca: Portal Games

Zawartość pudełka:

  • 3 kart potworów
  • 4 karty pomocy
  • 4 żetony bohaterów
  • 24 żetony ekwipunku
  • 8 kart sukcesu
  • instrukcja

Za udostępnienie egzemplarza gry serdecznie dziękuję wydawnictwu Portal Games.

Nadesłano przez: M.T.
Komentarze