Wieczory Filmowe: Stanley Kubrick w 50 lat po premierze

Plakat WF

Po raz kolejny nie do „Znicza” w Brzezince, a do centrali Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 na sobotni seans zapraszają nas Wieczory Filmowe. Tym razem, w 50. rocznicę jego premiery, zobaczymy kultowy film Stanleya Kubricka.

– Obraz Stanleya Kubricka do dziś jest uznawany za jeden z najwybitniejszych filmów science fiction w historii kina. Na rok przed lądowaniem człowieka na Księżycu Kubrick dał widzom możliwość odbycia podróży kosmicznej i przesunął granice poznania. Poszukując źródeł ewolucji rodzaju ludzkiego, stworzył dzieło zachwycające formą i onieśmielające filozoficzną głębią. Eksplorację wszechświata uczynił hipnotyzującym doświadczeniem wizualnym, którego siłę oddziaływania wzmacnia „donośna cisza kosmosu”. Przekroczenie ram znanego nam świata i próba nawiązania kontaktu z inną cywilizacją inicjuje w filmie poetycką odyseję rodzaju ludzkiego. Międzyplanetarna podróż zaskakuje przy tym wieloznacznością i subiektywnością doświadczenia. Spotkanie z obcym, kontakt z transcendencją, wiwisekcja człowieczeństwa… Mimo 50 lat, które minęły od premiery „Podróży poza gwiazdy”, jak brzmiał roboczy tytuł filmu, tajemniczy, czarny Monolit wciąż pobudza wyobraźnię widza – tak mówią o filmie organizatorzy z ramienia Wieczorów Filmowych.

Prelekcję i dyskusję przed seansem poprowadzi Wojciech Sitek, doktorant w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Śląskim.

12 maja, godz. 18, MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny!

Źródło: WF

Komentarze