Wieczory Filmowe: Michael Curtiz

Plakat WF

Film Michaela Curtiza z 1942 r., który zobaczymy na pierwszym pokazie Wieczorów Filmowych w lutym, powstał na podstawie sztuki autorstwa Murray’a Burnetta i Joan Alison pod tytułem „Everybody Comes to Rick’s”. Po premierze określany jako „całkiem znośny”, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmów w historii kina.

To produkcja, która wciąż zaskakuje swoją aktualnością, ukazując prawdziwą magię dużego ekranu, a cytaty takie, jak „Świat się wali, a my w tym czasie zdecydowaliśmy się na miłość” czy „Zagraj to raz, Sam, przez wzgląd na dawne czasy”, są znane każdemu kinomaniakowi. Film, w którym główne role zagrali Humphrey Bogart oraz Ingrid Bergman, to romantyczny melodramat wojenny. Akcja skupia się głównie na konfliktach pomiędzy uczuciem a moralnością, jednak nie są to jedyne kwestie poruszane w tym kultowym dziele.

Prelekcję oraz dyskusję o słynnym filmie złotych lat Hollywood poprowadzi Agnieszka Asenkowicz, filmoznawczyni, aktualnie pracująca w Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej American Corner Katowice.

10 lutego, godz. 18, Mysłowicki Ośrodek Kultury przy ul. Laryskiej 5. Wstęp wolny!

Nadesłano: WF




Komentarze