Projekcja „Solidarności według kobiet” w MOK

Plakat MOK
Plakat MOK

W wyjątkowy dla Polaków dzień, jakim jest rocznica wprowadzenia stanu wojennego, Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” przedstawiającego historię dzielnych Polek, które wpłynęły na zmianę ustroju politycznego naszego kraju. Gościem spotkania będzie działaczka opozycyjna Barbara Czyż.

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tzw. małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa, straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały. Kiedy w sierpniową sobotę 1980 r. zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy.

Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia ’80. Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas. Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy rządzące współczesną ekonomią. Barbara uczy młode kobiety, jak być przywódczyniami. Ewa do dziś jest aktywną działaczką NSZZ Solidarność. Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, wciąż nie ma wolnych kobiet. Jadwiga dziwi się: „Jaka wolna Polska?”. Henryka na pytanie: „Gdzie jest dziś Solidarność?” odpowiada: „U mnie w domu!”. Joanna podsumowuje: „Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję”.

Gościem spotkania będzie Barbara Czyż, mysłowiczanka, uczestniczka strajku w KWK Mysłowice we wrześniu 1980 r., posłanka na Sejm w latach 1991-1993.

Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę 13 grudnia o godz. 17 w MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny!

Nadesłano przez: MOK
Komentarze