Oryginalny Chagall w Muzeum Miasta Mysłowice

Plakat MMM

Ponad czterdzieści oryginalnych prac jednego z najsłynniejszych artystów XX w. Marca Chagalla będzie można niebawem podziwiać w naszym mieście. 18 października w Muzeum Miasta Mysłowice zostanie otwarta wystawa „Przeczucie cudu” ze zbiorami z prywatnej kolekcji kolekcjonera sztuki Aleksandre Kesauriego.

Ekspozycja obejmuje prace Chagalla przedstawiające wstrząsający, surrealistyczny i jakby wyśniony obraz początków ubiegłego wieku. To litografie dotykające tematyki religijnej i mitycznej, która miała istotny wpływ na życie duchowe artysty i znalazła odzwierciedlenie w jego dziełach sztuki. Wystawa jest podzielona na trzy części tematyczne:

  • Różne lata pracy Marca Chagalla – wprowadza odwiedzającego w świat największej pasji artystycznej Marca Chagalla: rytu, a dokładniej litografii. Ta wyjątkowa seria prac przedstawia ukochane tematyki mistrza, których motywy rysował przez całe życie,
  • Seria „Dafnis i Chloe” – zbiór oryginalnych litografii „Dafnis i Chloe” uważa się za jeden z najważniejszych w jego niezwykle bogatej schedzie artystycznej. Chagall stworzył te niezwykle barwne ilustracje w latach 50. XX w., po swoim drugim małżeństwie. Tworzą one pastorałkę, której akcja ma miejsce na wyspie Lesbos. Do stworzenia jej zainspirował artystę pobyt w Grecji,
  • Seria „Cztery opowieści arabskich nocy”- po śmierci żony Belli, próbując kontynuować pracę, Chagall zaczął tworzyć swoje pierwsze kolorowe litografie z serii „Cztery opowieści arabskich nocy”. Traktują one o utraconej miłości, ponownym spotkaniu i śmierci. Uważa się je za najpiękniejsze przykłady kolorowej litografii tworzonej w Stanach Zjednoczonych przed 1950 r.

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach pracy MMM aż do końca marca 2019 r. Wstęp będzie płatny zgodnie z cennikiem. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Plakat MMM

Komentarze