W Katowicach stanął byzuchomat

fot. Ślōnsko Ferajna

23 czerwca, z okazji rozpoczęcia wakacji, naprzeciw katowickiego dworca kolejowego stanął byzuchomat. Wspólna akcja Ślōnskij Ferajny i europosła Marka Plury była okazją do promowania ślōnskij gŏdki i regionalnej tożsamości. Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z tabliczkami po śląsku.

– Byzuch, czyli odwiedziny – my was pięknie na Górnym Śląsku witamy. My sōm radzi, żeście na tyn byzuch ku nŏm przijechali. Chcymy wŏm pokŏzać, jaki je tyn nasz region, ôtwarty dlŏ wszystkich. A dzisiaj knipsnijcie se bild w naszym gryfnym byzuchomacie – mówił europoseł Marek Plura.

Największą popularnością cieszyły się tabliczki z napisami „Przaja Ślōnzŏkom” i „Ślōnsk je gryfny”. Panowie chętnie sięgali po hasło „Nale sam sōm gryfne frele!”, a panie – „Nale sam sōm gryfne kalusy!”. Grupa studentek z Żywca zrobiła sobie zdjęcie z napisem „U nas jest 15.45, u nich – trzi sztwierci na sztwŏrtŏ” i „Sam je ślōnski ordnung a inkszo gŏdka”. Starsza pani z Szopienic stwierdziła, że zawsze ją denerwuje, gdy ktoś używa widelczyka lub łyżeczki do jedzenia ślōnskigo kołŏca, dlatego wybrała „Tu sie pije bonkawa, a kołŏc je sie rynkami.” Starsza pani z Rybnika swoje zdjęcie wyśle do wnuczki mieszkającej w Finlandii, żeby kilkulatka nie zapomniała, że jej babcia jest z Górnego Śląska. To świetna pamiątka, ponieważ na fotce dodatkowo znajdował się napis „Witŏmy na Gōrnym Ślōnsku”.

Nadesłano: Mirella Dąbek
Komentarze