Niesamowite dziewczęta i fantastyczni chłopcy na fotografiach

Plakat MFPPC

12 osób i ich 24 portrety autorstwa mysłowiczanina Michała Wiecznego, które mają pokazać, że każdy człowiek jest ważny, wyjątkowy, i że wszyscy możemy osiągać upragnione cele. 23 października w Mysłowickim Ośrodku Kultury tę niezwykłą wystawę otworzy uroczysty wernisaż.

Wystawa „Amazing girls and fantastic boys” powstała w ramach współpracy Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek i pochodzącego z Mysłowic fotografa Michała Wiecznego. Jej bohaterami jest 12 wyjątkowych osób, którym artysta wykonał po dwa portrety – jeden klasyczny, pozowany, a drugi socjologiczny, ukazujący daną osobę w jakiejś codziennej, życiowej sytuacji. – Głównym celem, jaki nam przyświecał, jest podniesienie poczucia wartości i godności każdego człowieka, jego osiągnięć w oczach swoich oraz innych ludzi – tłumaczy Monika Sarnecka, wiceprezes fundacji. – Spora część dzisiejszego społeczeństwa skupiona jest w dużych aglomeracjach, w których człowiek często staje się anonimowy, pozbawiony własnych osiągnięć i wpływu na swoje życie. Żyjemy w pędzie, skupiamy się na sobie, nie dbamy o więzi międzyludzkie i przestajemy dostrzegać drugiego człowieka – dodaje.

Wystawa ma zwrócić uwagę mysłowiczan, by przestali traktować się nawzajem przedmiotowo, podkreślić ważną rolę każdego z nas, często mimo przeszkód, jakie spotykamy na swojej drodze, niezrozumienia i sprzeciwu z zewnątrz, mimo różnic w pochodzeniu, statusie finansowym, wierze czy jej braku. – Chcemy pokazać, że każdy może zrobić wszystko, co sobie wymarzy, każdy jest niesamowity i każdy ma takie same szanse, aby zrobić niesamowite rzeczy, a każda z tych rzeczy jest równie ważna. Osoby, które zobaczymy na zdjęciach, są tego doskonałym przykładem – mówi Sarnecka.

Wyjątkowi są nie tylko bohaterowie wystawy „Amazing girls and fantastic boys”, ale także jej autor. Michał Wieczny jest rodowitym mysłowiczaninem, socjologiem, terapeutą zajęciowym, fotografem i twórcą blogu Upside down!. Urodził się z wrodzoną wadą słuchu i wzroku, co nie przeszkodziło mu skończyć studiów i realizować się w tym, co kocha, czyli fotografii i pisaniu.

Wernisaż odbędzie się 23 października o godz. 18 w MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7, ale wystawę będzie można tam oglądać do 6 listopada. – Później będziemy chcieli ją zaprezentować w kolejnych filiach MOK oraz wszystkich innych chętnych instytucjach – zapowiada Monika Sarnecka.

Plakat MFPPC

Plakat MFPPC

Komentarze