Trwają IV Mysłowickie Dni Literatury

fot. MBP

Od 1 do 30 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegają IV Mysłowickie Dni Literatury, podczas których odbywa się szereg imprez czytelniczych, mających na celu promocję literatury oraz czytelnictwa wśród lokalnej społeczności.

Wszystkie imprezy biblioteczne mają zachęcić do aktywnego uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze. Podczas tegorocznych obchodów Dni Literatury dominują spotkania literackie, nie zabraknie jednak zajęć z zakresu sztuki czy muzyki, dzięki organizowanym w placówkach bibliotecznych warsztatom plastycznym, dziennikarskim oraz muzycznym.

Cykl spotkań w ramach Dni Literatury rozpoczęły 2, 3 i 4  kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołowskiej zajęcia czytelniczo-literackie, muzyczno-ruchowe i plastyczne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.

W bibliotece na osiedlu Bończyka 11 kwietnia zorganizowano warsztaty profilaktyczne „Agresji i przemocy mówię NIE!” dla uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Kolejne spotkania literackie odbyły się w bibliotece przy ul. Mikołowskiej – tutaj 11 kwietnia czytelnicy mieli okazję poznać Krzysztofa Spadłę – autora powieści „Skazaniec” nagrodzonej w konkursie Ebook Roku 2013 i uznanej za Najlepszy Self-pub Roku 2013. Spadło w 2012 roku zadebiutował zbiorem opowiadań pt. „Marzyciele i pokutnicy”, który został bardzo ciepło przyjęty i uznany przez czytelników. Akcja powieści „Skazaniec” rozpoczyna się na początku lat 20. ubiegłego stulecia w murach Centralnego Więzienia we Wronkach, gdzie trafia młody mężczyzna skazany na karę dożywocia. „Zagubiony, samotny i bezbronny musi przetrwać w brutalnym świecie. Tu oprócz służbowych regulaminów istnieją również niepisane prawa i zasady…”. Spotkaniu z autorem w mysłowickiej bibliotece towarzyszyła prezentacja zdjęć do filmu promującego powieść oraz zdjęcia historyczne Zakładu Karnego we Wronkach, których autorem jest fotografik Hektor Werios. „Skazaniec” to pierwsza część opowieści, autor zapowiada już następne tomy, na które czytelnicy czekają z niecierpliwością.

Kolejnym gościem biblioteki była Katarzyna Enerlich – mrągowska pisarka, autorka cyklu powieściowego „Prowincja pełna…”, której twórczość emanuje miłością do mazurskiej ziemi i ludzi. Spotkanie to skupiło czytelników i członków Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści autorki o książkach i bohaterach literackich, pisarstwie i doświadczeniach życiowych. Na spotkaniu pisarka podzieliła się tajemnicą kreowania bohaterów swoich książek i ich wyglądu fizycznego, a swoją serdecznością i otwartością urzekła nie tylko swoich fanów. Podkreśliła, że w życiu trzeba mieć marzenia, by do nich dążyć, bo czasem „muszą zamknąć się drzwi, żeby mogły otworzyć się wrota”.

15 kwietnia w Czytelni Głównej odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. dr hab. Heleny Synowiec „Śląska ojczyzna polszczyzna z perspektywy edukacyjnej”. Spotkanie to prowadziła prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz. Książka podejmuje istotne problemy językowo-kulturowe, autorka przedstawia w niej kulturotwórczą rolę gwary w edukacji oraz potrzeby językowe śląskich dzieci. Najlepszą rekomendacją tej książki jest recenzja prof. Jana Miodka: „(…) to dokonanie wzorcowe pod względem merytorycznym i metodologicznym, spełniające wielkie zapotrzebowanie społeczne na tego typu opracowania. Wybór zagadnień jest nader trafny, pozwalający wszystkim zawodowo i niezawodowo interesującym się mową śląską poznać zarówno jej najważniejsze cechy gramatyczne, jak i problemy edukacyjne z nią związane. Idealnie wręcz są w opracowaniu wyważone proporcje między partiami erudycyjno-historycznymi i współczesnymi. W sposób przemyślany Autorka kreśli sytuację językową na Śląsku, wypunktowuje najistotniejsze trudności i nieporozumienia występujące w szkolnych sytuacjach komunikacyjnych.”

Podczas dyskusji prof. Helena Synowiec podkreśliła, że gwary nie należy uczyć, ponieważ towarzyszy ona człowiekowi od narodzin i jest językiem serca, ale należy nauczać o gwarze. Stwierdzeniem tym przekazała również uwagi dydaktyczne, jak to robić, by zachować piękno gwary. Spotkanie autorskie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko nauczycieli i bibliotekarzy, ale również osób, którym gwara i kultura regionu nie jest obojętna, a pielęgnowanie swojej „małej ojczyzny” staje się motorem do działania.

Tegoroczne Dni Literatury zakończy spotkanie z Barbarą Ciwoniuk – autorką książek dla młodzieży, która 29 kwietnia o godz. 11 odwiedzi bibliotekę w Kosztowach. Zapraszamy!

Nadesłano przez: MBP
Komentarze