Przez żydowskie cmentarze Śląska

fot. UM

Pod tytułem „Kierunek: cmentarz żydowski” odbył się w Muzeum Miasta Mysłowice drugi w tym roku muzealny czwartek całkowicie poświęcony kulturze żydowskiej. Zaprezentowano na nim wystawę fotografii, a jej autorka Małgorzata Płoszaj z Rybnika, wolontariuszka w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Muzeum w Gliwicach, wygłosiła także prelekcję.

Małgorzata Płoszaj odwiedziła ponad 300 cmentarzy żydowskich, widziała te mniej i bardziej zadbane, ale też takie, po których nie pozostała ani jedna macewa, tylko przekaz mieszkańców, że mógł tu istnieć żydowski cmentarz. Wystawa zdjęć jej autorstwa dokumentuje stan cmentarzy żydowskich w 18 miastach Górnego Śląska.

Autorka od wielu lat pomaga ludziom z całego świata odszukiwać górnośląskie korzenie. W 2010 r. została odznaczona dyplomem przyznawanym przez ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Zdjęcia, które robi pani Małgorzata, i które zaprezentowała, nie mają wartości artystycznej, a jedynie dokumentalną. – Zawsze bowiem mam gdzieś w głowie taką myśl, że sfotografowany nagrobek czy fragment macewy to ślad po czyimś życiu, i gdy ten kawałek kamienia zniknie, to chociaż zastanie w pamięci twardego dysku mojego komputera – tłumaczyła w czasie prelekcji.

Autorka, szukając żydowskich nekropolii, trafiła również do Mysłowic, na cmentarz żydowski, który również był zaniedbany. Dzięki wsparciu miasta oraz miejscowych pasjonatów historii udało się go doprowadzić do porządku.

Wystawę i prelekcję uświetnił występ chóru ewangelicko-augsburskiego Jubilate Deo pod dyrekcja Joanny Bliwert-Hoderny.

Nadesłano przez: UM
Komentarze