Kopalnia „Mysłowice” w obiektywie

Na ostatniej sesji nadzwyczajnej prezes KHW S.A., Roman Łój, wymieniał zabytkowe obiekty na terenie mysłowickiej kopalni. Sprawdziliśmy, jak wyglądają one dziś. Niestety w większości świecą pustkami i coraz bardziej niszczeją.

Rosnąca popularność zabytków techniki pokazuje, że teren byłej kopalni „Mysłowice” może być prawdziwą atrakcją. Nieodległy Szyb Bończyk stanowi na to doskonały przykład. Sama kopalnia jest jedną z najstarszych na Górnym Śląsku. Jej początki datuje się na 1836 r., kiedy to Wydział Kopalń, Hut i Salin Ministerstwa Finansów w Berlinie zatwierdził decyzję Królewskiego Wyższego Urzędu Górniczego w Brzegu, akceptującą nadanie mysłowickiej kopalni pola górniczego.

– Obecnie toczą się prace związane z oszacowaniem wartości historycznej zabudowań znajdujących się na terenie KWK „Mysłowice”, w celu wpisania ich do rejestru zabytków. Zbierane są wszelkie dane dotyczące historii powstania zabudowań, kompletowane są dokumenty, które posłużą do opracowania kart zabytków – informuje Luiza Rotkegel z Muzeum Miasta Mysłowice.

Komentarze