Wystawa z okazji 80-lecia firmy Foto Trocha

Plakat MMM

W tym roku przypada 80. rocznica założenia firmy Foto Trocha. Z okazji tego jubileuszu powstaje ekspozycja „Mysłowice jakich nie znamy. Wystawa z okazji 80-lecia firmy Foto Trocha”. Jej autorką jest Weronika Trocha-Krutak, wnuczka znanych i cenionych fotografów Jadwigi i Pawła Trochów, która odziedziczyła nie tylko ich zawód, ale talent i pasję.

Weronika zaprezentuje na wystawie kilkadziesiąt zdjęć dziadka Pawła Trochy, które powstały w latach 40.-60. XX w. Dla mysłowiczan będą one wielką niespodzianką, ponieważ przez wiele lat przechowywane w archiwum firmy, nigdy wcześniej nie były publikowane. Paweł Trocha dokładnie udokumentował przestrzeń miasta, w którym żył i pracował. Wystawa jest sentymentalną podróżą w czasie, pełnym wspomnień spacerem po Mysłowicach sprzed lat. Jest również fotoreportażem historycznym, który ukazuje zmieniający się krajobraz Mysłowic: stare kamienice, podwórza i ulice, których już dzisiaj nie ma. Częścią wystawy są panoramy miasta ukazane z różnych perspektyw. Paweł Trocha starannie, klatka po klatce, przyglądał się Mysłowicom. Niestety klisze z panoramami włożył do szuflady. Po wielu latach pracę dziadka dokończyła wnuczka. Dopasowała do siebie klisze niczym puzzle, by stworzyły całość i mogły ujrzeć światło dzienne.

Firma Foto Trocha związana jest z Mysłowicami od 1936 r. Wtedy Jadwiga i Paweł Trochowie otworzyli atelier fotograficzne przy ul. Bytomskiej i nazwali je Foto D’ora, a po kilku latach nadali mu obecną nazwę. Atelier wpisało się wyraziście w historię miasta i wielu mysłowickich rodzin. Pani Jadwiga zajmowała się fotografią studyjną. Wykonała tysiące zdjęć ślubnych, komunijnych, pamiątkowych z chrztów i innych rodzinnych uroczystości. Pan Paweł był fotoreporterem. W obiektywie aparatu uwieczniał najchętniej ludzi żyjących w miastach i na wsi, ale też architekturę i przyrodę. Za swoje dokonania fotograficzne otrzymał wiele nagród i medali w konkursach krajowych i międzynarodowych. Był członkiem Związku Polskich Artystów i Fotografików oraz Międzynarodowego Związku Artystów i Fotografików. W 2002 r. firma Foto Trocha weszła w kolejny etap swojej historii. Atelier z ul. Bytomskiej przeniesiono na Wojska Polskiego, a Weronika podtrzymuje rodzinną tradycję, prowadząc studio i fotografując kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 grudnia o godz. 17 w Muzeum Miasta Mysłowice. Wstęp na niego jest bezpłatny, a ekspozycję będzie można oglądać do 31 stycznia 2017 r.

Nadesłano przez: Luiza Kuźnicka
Komentarze