Kroczą śladami swoich przodków

fot. Rafał Sosnowski

Projekt „Detektyw genealogiczny – śladami moich przodków” wkracza w ostatni etap. Jego uczestnicy wraz z członkami stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny zebrali już potrzebne informacje na temat swoich rodzin i pracy nad drzewami genealogicznymi. Czas przejść od teorii do praktyki i poznać Prezi – aplikację, która pozwoli im stworzyć własne rodowe drzewa.

Okazuje się, że stworzenie własnego drzewa genealogicznego wcale nie jest proste. Już samo poszukiwanie wiadomości o przodkach jest pracochłonne, ale aspekt techniczny takiego przedsięwzięcia również do łatwych nie należy. Przed uczestnikami projektu trudne zadanie. No bo jak zmieścić w układzie graficznym ponad tysiąc osób? Tu z pomocą przyjdą kolejne dwa warsztaty. – Poznamy na nich nową koncepcję budowania prezentacji multimedialnych Prezi. Nie ma tutaj zwykłych slajdów jak w programie PowerPoint, cała treść zawarta jest w formie „pływających” bloków na wielkiej interaktywnej mapie. Zdefiniowane punkty na mapie przybliżamy, oddalamy w zależności od wcześniej ustalonego schematu. Tymi punktami mogą być tekst, grafika, wideo, schemat – przeskakujemy pomiędzy poszczególnymi elementami według ustalonej kolejności. Prezi to przede wszystkim aplikacja internetowa, ale ma również swoje odpowiedniki na iPada czy dla użytkowników działających offline – tłumaczy Agnieszka Czarnota z MDH.

Pierwsze spotkanie z Prezi będzie miało miejsce 3 grudnia o godz. 9 w Gimnazjum nr 2 przy ul. Górniczej 4. Drugie i ostatnie dwa tygodnie później, 17 grudnia, w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. – Wszyscy mysłowiczanie zainteresowani poznaniem Prezi są zaproszeni na oba warsztaty. Ponieważ sala komputerowa ma ograniczoną ilość miejsc, konieczne jest wysłanie maila potwierdzającego obecność na adres stowarzyszenie_mdh@tlen.pl. Na każdą wiadomość odpowiemy – zaznacza Czarnota.

Projekt „Detektyw genealogiczny – śladami moich przodków” powstał dzięki dotacji zdobytej przez stowarzyszenie w konkursie na działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. – Chcielibyśmy wzbudzić w uczestnikach projektu zainteresowanie historią ich rodzin i ich losów związanych z Mysłowicami – mówi Agnieszka Czarnota.

Dla wszystkich, którzy nie uczestniczyli w poprzednich warsztatach, materiały z ich przebiegu zamieszczone zostały tutaj.

Komentarze