Znów ruszą w miasto śladami powstań śląskich

fot. MMM
fot. MMM

Muzeum Miasta Mysłowice wygrało w konkursie „Patriotyzm jutra” 18 tys. zł grantu. Dzięki tym pieniądzom już po raz trzeci zorganizuje grę terenową, podczas której młodzi mysłowiczanie będą mieli okazję poznać historię naszego miasta.

– „Patriotyzm jutra” to ogólnopolski program grantowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. jego operatorem jest warszawskie Muzeum Historii Polski. Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski i wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury – tłumaczy dyrektor MMM Adam Plackowski.

W konkursie wzięło udział 850 projektów, ale tylko 163 zostały nagrodzone. Wśród nich znalazł się pomysł mysłowickiego muzeum na kontynuację gry terenowej „Powstania śląskie 1919-1921″ sprzed roku. Wówczas zadaniem uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszego miasta było zaliczenie dziewięciu punktów na siedmiokilometrowej trasie, na której znalazły się m.in. dawna kopalnia Mysłowice, Park Zamkowy, Promenada czy Trójkąt Trzech Cesarzy. Młodzi ludzie musieli też odpowiadać na pytania z zakresu historii powstań i wykonać kilka zadań sprawnościowych. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła grupa z Zespołu Szkół Sportowych. Na drugim stopniu podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, a na trzecim – Szkoły Podstawowej nr 3. W starszej kategorii zwyciężyła grupa z Gimnazjum Zespołu Szkół Sportowych, drudzy byli uczniowie Gimnazjum nr 1, a trzeci – Gimnazjum Dwujęzycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

Komentarze