W grze terenowej wcielą się w śląskich powstańców

fot. MMM

Lekcje historii nie zawsze są interesujące. Trudno zaszczepić w dzieciach i młodzieży ciekawość dawnych dziejów i postaci podczas 45-minutowej pogadanki. Co innego, jeśli historię poznajemy, wcielając się w rolę jej twórców. Taką możliwość stworzy mysłowiczanom miejskie muzeum jesienią, organizując grę historyczno-terenową „Powstania śląskie 1919-1921”.

Muzeum Miasta Mysłowice uzyskało kolejny grant z fundacji BZ WBK w ramach projektu „Ambitna młodzież”. – Nasz pomysł okazał się dla jury oceniającego projekty atrakcyjny i ciekawy, przeszedł jako jeden z 45 wniosków, choć zgłoszeń było w tym roku całkiem sporo. Jesienią zorganizujemy grę historyczno-terenową, której fabuła osadzona będzie w wydarzeniach z czasów powstań śląskich – tłumaczy Adam Plackowski, dyrektor placówki. – Chcemy w interesujący i nowoczesny sposób pokazać historię lokalną, która wpływa na budowanie więzi z regionem i jest jedną z podstaw do kreowania własnej tożsamości – dodaje.

W grze dzieci i młodzież wcielą się w role powstańców śląskich. Ich zadaniem będzie pokonanie trasy, na której znajdą pytania z zakresu lokalnej historii i zadania do wykonania, co pozwoli im lepiej poznać lokalną historię. Zwycięskim zespołem będzie ten, który pierwszy poradzi sobie z zadaniami i pierwszy dotrze do celu.

W miejskiej grze młodzi mysłowiczanie mieli okazję brać udział już rok temu. 11 zespołów miało wówczas do pokonania niemal sześciokilometrową trasę wiodącą po miejscach związanych z dramatycznymi wydarzeniami 1919 r. W grze uczestniczyło prawie 100 uczniów mysłowickich szkół i harcerzy. Zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 2.

– Platformą informacyjną, na której zostanie opublikowany regulamin gry, materiały historyczne, archiwalne zdjęcia i wszelkie inne informacje związane z grą, będzie strona internetowa Muzeum Miasta Mysłowice oraz nasz fanpage na Facebooku. Zgłoszenia do gry będą przyjmowane drogą mailową. Realizując ten projekt, chcemy szerzyć, utrwalić i kultywować pamięć o powstańcach śląskich, dzięki którym Mysłowice po 1922 r. znalazły się w granicach Polski. A więc jesienią po raz kolejny zapraszamy do dobrej zabawy, mądrej rywalizacji i ambitnej walki o super nagrody! – mówi Plackowski.

Komentarze